KD042WQTMN001
Intro
  • 4.2 inch 300x400 TFT LCD
    Size: 67.60*91.00*1.06mm
    Driver IC: ST7301
    Stock for sale and support small quantity
Contact Us
Product Specifications
Catagory:IPS TFT
Size:4.2”
Resolution:300x400
Interface:SPI&MCU
Driver:ST7301
Viewing Angle:Free V.A
Touch:No TP
Temperature:-20℃~70℃
Popularity:★★★
Brightness:0 nit
Dimension:67.60*91.00*1.06
Active Area:63.60*84.80
英文口号三句 删除永不停产.jpg
1. Product name: 4.2 inch 300x400 ST7301 SPI/8080 interface black white reflective TFT LCD
2. Part No.: KD042WQTMN001
3. Size.: 4.2 inch
4. Compatible part No.: --
5. With touch panel or not: No
6. Touch type: No
7. Display type: IPS
8. Display colors: Black/White
9. Resolution (pixels): 300x400
10. Pixel pitch: 0.212(H)*0.212(V)
11. Viewing direction: Free V.A
12. Driver IC: ST7301
13. Display mode: Reflective /Normally White
14. Overall size: 67.60*91.00*1.06mm
15. Viewing area: 64.60*85.80mm
16. Active area: 63.60*84.80mm
17. Luminance: --
18. Contrast: 15∶1
19. Interface type: SPI/8080 interface
20. Pin NO.: 20
21. Pin pitch: 0.5mm
22. Connecting type: plugging type
23. Input voltage: 3.3V
24. Backlight type and color: --
25. Backlight: --
26. LED life time: 50000h
27. Operating temperature range: -20℃~+70℃
28. Storage temperature range: -30℃~+80℃
29. Compliant: RoHS
30. Certification of registration: ISO9001, ISO13485, ISO14001, IATF16949
1f53b13e0af43a80d147a669d1fb289e_AgAABesGxVjzOgZiSThPFJYc9f1zEOXz_w=800&h=80.jpeg
PIC 1:The photo of the working LCD Module
英文点亮.jpg
PIC 2:The photo of the non-working LCD Module
PIC 3:The photo of the back of LCD Module
PIC 4:Outline dimension
结构图带logo.jpg
演示文稿1_01.jpg
惠州厂房1.jpg
Construction of a New Production Base in Huizhou City
16800 square meters in total.
惠州厂房2.jpg
Huizhou Factory of Startek
车间1.jpg
Company Profile
Equipment
车间2.jpg
07 问题.jpg
1. How to understand Stock for Sale.
Appropriate stock is a very good support for the customer’s sampling and trial production demand.
2. How to understand No MOQ?
However, if the quantity is small, the price will be higher.
▲ 3. How to understand in Full Range.
▲ 4. Will Startek go bankrupted?
Answer:Startek will never go bankrupted.
We have a good cash reserve which can cover 10 years’expense in the condition of 0 order.
We have a strong mind of strategy, we have 5 years’ plan, 10 years’plan and 50 years’ plan.
 5. How does Startek guarantee the quality?
 6. Why are Startek’s products higher in price?
 7. How long can we expect the samples?
Answer: Immediately in most of the cases.
Q&A.jpg
Product Catalog:  Tips, Click the Part No. and see the details
0.91” 0.95” 0.96” 1.0” 1.1” 1.3” 1.33” 1.4” 1.44” 1.5” 1.54” 1.6” 1.7” 1.75” 1.77” 1.78” 1.8” 1.88” 1.9” 1.96” 2.0” 2.02” 2.06” 2.1” 2.13” 2.2” 2.3” 2.4” 2.47” 2.5” 2.6” 2.7” 2.8” 2.9” 3.0” 3.1” 3.2” 3.4” 3.5” 3.6” 3.7” 3.8” 3.9” 3.92” 4.0” 4.1” 4.2” 4.3” 4.5” 4.7” 4.97” 5.0” 5.5” 5.6” 5.7” 5.8” 5.9” 6.0” 6.2” 6.4” 6.5” 6.6” 6.67” 6.7” 6.8” 7.0” 7.3” 7.36” 7.5” 7.8” 7.84” 8.0” 8.6” 8.9” 9.0” 9.7” 9.8” 10.0” 10.1” 10.3” 10.4” 11.2” 11.6” 12.1” 12.2” 12.3” 12.8” 13.0” 13.3” 13.5” 13.9” 14.0” 14.2” 14.5” 15.0” 15.1” 15.6” 16.7” 17.0” 18.5” 19.0” 20.8” 21.0” 21.5” 23.0” 23.6” 23.8” 24.0” 26.0” 27.0” 28.0” 31.2” 31.5” 32.0” 34.0” 42.5” 43.0” 49.0” 55.0” 64.5”