KD270FHFEA034
Intro
  • 27 inch 2560x1440 TFT LCD
    Size: 630.00*368.20*13.00mm
    Interface: LVDS
    Stock for sale
Contact Us
Product Specifications
Catagory:IPS TFT
Size:27.0”
Resolution:2560x1440
Interface:eDP
Driver:TBD
Viewing Angle:Free V.A
Touch:No TP
Temperature:0℃~50℃
Popularity:★★★
Brightness:150 nits
Dimension:630.00*368.20*13.00
Active Area:596.74*335.66
英文口号三句 删除永不停产.jpg
KD270FHFEA034 is a 27-inch TFT-LCM module, featuring normally black mode, QHD 2560x1440 resolution and 16.7M colors with RGB vertical stripe pixels. It adopts 25% haze+3H hard coating surface and eDP interface. The LED backlight offers 150cd/m² typical brightness, 900:1 contrast ratio, 14ms response time and ≥70% uniformity. Measuring 630x368.2x13mm and weighing 2800g, it operates at 0~50℃ (storage -10~60℃), passes reliability tests, with in-stock and NO MOQ, ideal for industrial and commercial displays.
1. Product name: 27 inch QHD 2560x1440 EDP Interface Industrial TFT Medical LCD Module
2. Part No.: KD270FHFEA034
3. Size.: 27 inch
4. Compatible part No.: --
5. With touch panel or not: No
6. Touch type: No
7. Display type: TFT
8. Display colors: 16.7M
9. Resolution (pixels): 2560x1440
10. Pixel pitch: 0.2331(H)*0.2331(V)
11. Viewing direction: Free V.A
12. Driver IC: --
13. Display mode: Transmissive / Normally black
14. Overall size: 630.00*368.20*13.00mm
15. Viewing area: --
16. Active area: 596.74*335.66mm
17. Luminance: 150cd/m²
18. Contrast: 900∶1
19. Interface type: EDP
20. Pin NO.: 30
21. Pin pitch: --
22. Connecting type: plugging type
23. Input voltage: 10V
24. Backlight type and color: LED backlight / white
25. Backlight: 105 LEDs, 15 Series & 7 Parallel
VF=40.5~49.5V, IF=480mA
26. LED life time: 30000h
27. Operating temperature range: 0℃~+50
28. Storage temperature range: -10℃~+60
29. Compliant: RoHS
30. Certification of registration: ISO9001, ISO13485, ISO14001, IATF16949
英文官网-产品图片.jpg
PIC 1:The photo of the working LCD Module
PIC 2:The photo of the non-working LCD Module
PIC 3:The photo of the back of LCD Module
PIC 4:Outline dimension
结构图带logo.jpg
演示文稿1_01.jpg
惠州厂房1.jpg
Construction of a New Production Base in Huizhou City
16800 square meters in total.
惠州厂房2.jpg
Huizhou Factory of Startek
车间1.jpg
Company Profile
Equipment
车间2.jpg
07 问题.jpg
1. How to understand Stock for Sale.
Appropriate stock is a very good support for the customer’s sampling and trial production demand.
2. How to understand No MOQ?
However, if the quantity is small, the price will be higher.
▲ 3. How to understand in Full Range.
▲ 4. Will Startek go bankrupted?
Answer:Startek will never go bankrupted.
We have a good cash reserve which can cover 10 years’expense in the condition of 0 order.
We have a strong mind of strategy, we have 5 years’ plan, 10 years’plan and 50 years’ plan.
 5. How does Startek guarantee the quality?
 6. Why are Startek’s products higher in price?
 7. How long can we expect the samples?
Answer: Immediately in most of the cases.
Q&A.jpg
Product Catalog:  Tips, Click the Part No. and see the details
0.91” 0.95” 0.96” 1.0” 1.1” 1.3” 1.33” 1.4” 1.44” 1.5” 1.54” 1.6” 1.7” 1.75” 1.77” 1.78” 1.8” 1.88” 1.9” 1.96” 2.0” 2.02” 2.06” 2.1” 2.13” 2.2” 2.3” 2.4” 2.47” 2.5” 2.6” 2.7” 2.8” 2.9” 3.0” 3.1” 3.2” 3.4” 3.5” 3.6” 3.7” 3.8” 3.9” 3.92” 4.0” 4.1” 4.2” 4.3” 4.5” 4.7” 4.97” 5.0” 5.5” 5.6” 5.7” 5.8” 5.9” 6.0” 6.2” 6.4” 6.5” 6.6” 6.67” 6.7” 6.8” 7.0” 7.3” 7.36” 7.5” 7.8” 7.84” 8.0” 8.6” 8.9” 9.0” 9.7” 9.8” 10.0” 10.1” 10.3” 10.4” 11.2” 11.6” 12.1” 12.2” 12.3” 12.8” 13.0” 13.3” 13.5” 13.9” 14.0” 14.2” 14.5” 15.0” 15.1” 15.6” 16.7” 17.0” 18.5” 19.0” 20.8” 21.0” 21.5” 23.0” 23.6” 23.8” 24.0” 26.0” 27.0” 28.0” 31.2” 31.5” 32.0” 34.0” 42.5” 43.0” 49.0” 55.0” 64.5”